zegar
Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 r., godz. 07:39
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 51.319
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 54 (1408) z dnia 6.07.2017

Świadectwo pracy za umowy zakończone przed 1 stycznia 2017 r.

Zatrudnialiśmy pracownika na podstawie umowy na okres próbny (sierpień - październik 2016 r.), a następnie podpisaliśmy umowę na czas określony od listopada 2016 r. do końca stycznia 2017 r. Aktualnie pracownik zatrudniony jest w ramach umowy na czas określony od lutego br. do końca 2018 r. W czerwcu br. wydaliśmy pracownikowi świadectwo pracy za umowę na okres próbny. Pracownik twierdzi, że świadectwo powinno też obejmować następną umowę. Czy słusznie?

NIE. Pracodawca prawidłowo wystawił świadectwo pracy tylko za okres zatrudnienia na podstawie umowy na okres próbny. Wynika to z regulacji przejściowych zawartych w przepisach wprowadzających od 1 stycznia 2017 r. nowe zasady wystawiania świadectwa pracy. Chodzi tu o ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz. U. z 2016 r. poz. 2255). Począwszy od 1 stycznia 2017 r. zmieniła ona brzmienie art. 97 K.p., który od tej daty przewiduje obowiązek niezwłocznego wydania świadectwa pracy tylko wtedy, gdy pracodawca nie zamierza nawiązać z pracownikiem kolejnej umowy o pracę w ciągu 7 dni od zakończenia poprzedniej. Jeżeli natomiast planuje nadal zatrudniać pracownika na podstawie kolejnej umowy o pracę nawiązanej w ciągu 7 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej, świadectwo pracy wydaje tylko na wniosek pracownika.

W związku ze wskazaną zmianą ustawodawca przewidział regulacje przejściowe, zawarte w art. 22 przywołanej ustawy. Jak wynika z tego przepisu, jeżeli:

  • w dniu 1 stycznia 2017 r. między stronami trwała umowa na czas określony lub na okres próbny, zawarta przed 1 stycznia 2017 r. - świadectwo pracy za zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takiej umowy wydaje się na nowych zasadach,
     
  • do dnia 31 grudnia 2016 r. uległa zakończeniu umowa o charakterze terminowym, co do której nie minął jeszcze 24-miesięczny termin na wydanie świadectwa pracy na zasadach obowiązujących do końca 2016 r. - pracodawca wydaje świadectwo pracy za zakończone do 1 stycznia 2017 r. okresy zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy, w terminie 6 miesięcy liczonych od 1 stycznia br.

Pierwsza umowa wspomniana w pytaniu została zawarta i zakończona przed 1 stycznia 2017 r. Z uwagi na czas jej trwania (3 miesiące) pracodawca nie miał obowiązku wydania świadectwa pracy za tę umowę - zgodnie z art. 97 K.p. w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2016 r. W myśl przepisów przejściowych wskazanych wcześniej powinien więc je wydać do końca czerwca 2017 r. (co uczynił). Nie było natomiast podstaw do wydania w tym terminie świadectwa pracy za drugą umowę, ponieważ trwała ona w dniu 1 stycznia 2017 r.

Umowa ta podlegała już nowym zasadom wydawania świadectwa pracy, co oznacza, że pracodawca nie musiał wydać za nią świadectwa. Przed upływem 7 dni od jej zakończenia została bowiem zawarta następna umowa, a pracownik (tak zakładamy) nie złożył wniosku o wydanie świadectwa.

www.SerwisBudzetowy.pl - Prawo pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
9
11
13
14
17
19
20
21
24
26
27
28
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.