zegar
Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 r., godz. 14:51
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 53.132
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (450) z dnia 10.12.2017

Wyznaczanie dnia wolnego za święto Trzech Króli przypadające w 2018 r. w sobotę

W naszym przedsiębiorstwie dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy są soboty. Za święto Trzech Króli (6 stycznia), przypadające w 2018 r. w sobotę, "oddamy" dzień wolny dopiero w kwietniu (obowiązuje nas czteromiesięczny okres rozliczeniowy pokrywający się z kwartałami). W jakim terminie należy powiadomić pracowników o dodatkowym dniu wolnym od pracy?

Pracownik powinien mieć wiedzę na temat obowiązującego go rozkładu czasu pracy co najmniej na tydzień przed rozpoczęciem danego miesiąca, a jeżeli ma on charakter stały i wynika z aktów mu znanych, przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego, nawet gdy jest on dłuższy (tu czteromiesięczny).

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę, będący efektem wymiaru czasu pracy oraz zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia roboczego jest elementem obowiązującego pracownika rozkładu czasu pracy. Ten zaś sporządza się - w formie pisemnej lub elektronicznej - na cały okres rozliczeniowy, albo na okres krótszy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc.

Ważne: Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony (art. 129 § 3 K.p.).

Ten wymóg nie obowiązuje pracodawcy m.in. gdy rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy (ustawa, układ, regulamin), obwieszczenia o czasie pracy (dotyczy pracodawcy, który nie jest objęty układem zbiorowym pracy oraz nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy), albo z umowy o pracę. Wnioskując a contrario, jeśli rozkład z nich nie wynika (nie "naniesiono" poprawek w wymaganym terminie, przez co jest nieaktualny), po stronie pracodawcy pojawia się obowiązek comiesięcznego planowania czasu pracy. Żeby tego uniknąć warto ustalić dodatkowy dzień wolny tydzień przed rozpoczęciem okresu obejmującego styczeń 2018 r. i podać do wiadomości pracowników.

Przykład

Pracodawca zatrudnia 45 osób i stosuje system podstawowy oraz wolne od pracy soboty w czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym. W typowych okresach nie podaje pracownikom żadnych informacji na temat ich rozkładu czasu pracy - pracownicy podejmujący w firmie pracę są zapoznawani z obwieszczeniem o czasie pracy.

Wskazniki i stawki Wymiary czasu pracy podajemy w serwisie
www.wskazniki.gofin.pl

Wobec tego, że święto Trzech Króli (6 stycznia) w 2018 r. wypada w sobotę i wymaga modyfikacji rozkładu, pracodawca zamierza wyznaczyć dzień wolny bilansujący wymiar i liczbę dni wolnych na dzień 30 kwietnia 2018 r., wydłużając przyszłoroczną "majówkę". Na tę okoliczność na tydzień przed końcem grudnia br. powinien wydać obwieszczenie, z którym zapozna pracowników. W ten sposób wypełni wszystkie powinności z zakresu organizacji pracy, uwzględniając obowiązujące normy w tym przedmiocie.

www.SerwisBudzetowy.pl - Prawo pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
11
13
14
15
17
19
21
22
24
26
27
28
29
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.