zegar
Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 r., godz. 14:51
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 53.132
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 102 (1456) z dnia 21.12.2017

Dodatek stażowy ustalony od pensji zasadniczej

Od grudnia 2016 r. jestem zatrudniony w jednostce samorządowej. Na moją pensję składa się wynagrodzenie miesięczne w wysokości 1.792 zł, 20% dodatek stażowy liczony od pensji zasadniczej oraz premia uznaniowa w zmiennej wysokości, która przykładowo w październiku 2017 r. wyniosła 537,60 zł. Czy dodatek stażowy powinien być naliczany od łącznej kwoty płacy zasadniczej i premii uznaniowej albo co najmniej od płacy minimalnej? Czy premia uznaniowa powinna być dodatkowym składnikiem wypłacanym ponad płacę minimalną?

Pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę (stażowy), nagroda jubileuszowa oraz jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne. Tak stanowi art. 36 § 2 ustawy o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 902 ze zm.). Dodatek stażowy przysługuje po 5 latach pracy w wysokości wynoszącej 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy, aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego (art. 38 § 1 ustawy).

Biorąc pod uwagę powołane przepisy, dodatek stażowy pracownika samorządowego jest ustalany od wynagrodzenia zasadniczego. Zatem przy jego obliczaniu nie bierze się pod uwagę innych składników wynagrodzenia uzyskiwanych przez pracownika, takich jak np. premie regulaminowe czy uznaniowe. Jego podstawy nie stanowi też wynagrodzenie minimalne obowiązujące w danym roku, gdyż wynikałoby to wprost z przepisów powołanej ustawy.

Jeżeli chodzi o wysokość wynagrodzenia, to ustawodawca zagwarantował pracownikom zatrudnionym w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy płacę nie niższą niż minimalne wynagrodzenie, określone w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847). W bieżącym roku wynosi ono 2.000 zł (w 2018 r. - 2.100 zł). Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę wysokość płacy minimalnej.

W minimalnym wynagrodzeniu za pracę uwzględnia się nie tylko wynagrodzenie zasadnicze pracownika, ale również inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych (art. 6 ust. 4 ustawy). Rodzaje tych składników określa załącznik do objaśnień formularzy statystycznych Z-06 i Z-03 (dostępnych na stronie internetowej www.stat.gov.pl) i są to m.in.:

  • wynagrodzenia zasadnicze w formie czasowej, akordowej, prowizyjnej i innej,
     
  • dodatki za staż pracy,
     
  • premie i nagrody regulaminowe oraz uznaniowe.

Wyłączeniu z tego wynagrodzenia podlegają nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalno-rentowe, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych i dodatki za pracę w nocy.

Przykład

Od grudnia 2016 r. zatrudniamy w jednostce samorządowej pracownika na pełny etat. Otrzymuje on wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1.792 zł, 20% dodatek stażowy liczony od pensji zasadniczej oraz premię uznaniową w zmiennej wysokości, np. w kwocie 537,60 zł.

Wszystkie wymienione składniki wlicza się przy ustaleniu, czy pracownik osiąga płacę minimalną. Wynagrodzenie w podanym miesiącu wyniosło 2.688 zł i jest wyższe od płacy minimalnej: 1.792 zł + (1.792 zł × 20%) + 537,60 zł = 2.688 zł.

Przy czym już płaca zasadnicza i dodatek stażowy gwarantują pracownikowi wynagrodzenie minimalne, tj. 1.792 zł (1.792 zł × 20%) = 2.150,40 zł, co pozostaje w zgodzie z przepisami.

www.SerwisBudzetowy.pl - Prawo pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
11
13
14
15
17
19
21
22
24
26
27
28
29
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.