zegar
Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 r., godz. 13:29
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 60.606
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 14 (1471) z dnia 15.02.2018

Wydłużenie ścieżki awansu zawodowego nauczyciela

W dniu 1 września 2017 r. podjąłem pracę w szkole jako nauczyciel stażysta. Kiedy się zatrudniałem, staż wymagany do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego wynosił 9 miesięcy. Czy po zmianie przepisów mój staż uległ automatycznie wydłużeniu? Czy nadal występują cztery stopnie awansu zawodowego nauczycieli, od stażysty do nauczyciela dyplomowanego?

Z dniem 1 stycznia 2018 r. uległy zmianie niektóre przepisy Karty Nauczyciela (Dz. U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.). Zmiany zostały wprowadzone ustawą o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2203). Nowe lub zmienione regulacje wchodzą w życie stopniowo - część zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2018 r., a inne wejdą w życie później, m.in. 1 września 2018 r. Z tą datą ulegną zmianie niektóre zasady dotyczące awansu zawodowego nauczyciela.

Tak jak w obecnym stanie prawnym (na dzień 1 stycznia 2018 r. zasady awansowania nauczycieli nie uległy jeszcze zmianie), będą występować cztery stopnie awansu zawodowego nauczyciela: nauczyciel stażysta, kontraktowy, mianowany i dyplomowany. Nowelizacja nie wprowadza zmian w tym zakresie, poza dodaniem (od 1 września br.) ust. 5 w art. 9a K.N., zgodnie z którym nauczyciele akademiccy, posiadający stopień naukowy oraz legitymujący się co najmniej 5-letnim okresem pracy w szkole wyższej, z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskują stopień nauczyciela mianowanego. Obecnie takie uprawnienie przysługuje nauczycielom akademickim, posiadającym stopień naukowy oraz legitymującym się co najmniej 3-letnim okresem pracy w szkole wyższej, którzy nawiązali stosunek pracy w kolegium pracowników służb społecznych (art. 9a ust. 4 K.N.).

Istotne zmiany dotyczą okresów pracy wymaganych do uzyskania określonego stopnia awansu zawodowego nauczyciela. Nauczyciel stażysta będzie musiał odbyć staż trwający 1 rok i 9 miesięcy (a nie 9 miesięcy jak obecnie), aby mieć możliwość ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego (art. 9c ust. 1 K.N. w brzmieniu obowiązującym od 1 września br.). Nauczyciel kontraktowy będzie mógł rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 3 lat. Natomiast nauczyciel mianowany w celu rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego będzie musiał przepracować w szkole co najmniej 4 lata od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Według aktualnego stanu prawnego wymagane okresy pracy w szkole dla rozpoczęcia stażu na nauczyciela mianowanego i dyplomowanego wynoszą odpowiednio: 2 lata i 1 rok.


Staż na kolejny stopień awansu zawodowego nauczyciela rozpoczęty i niezakończony przed dniem 1 września 2018 r. jest odbywany według dotychczasowych przepisów.


W sytuacji przedstawionej w pytaniu nauczyciel dokończy staż wymagany do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego na zasadach obowiązujących do 31 sierpnia 2018 r. Stanowi o tym art. 125 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Oznacza to, że wspomniany staż będzie trwał 9 miesięcy.

www.SerwisBudzetowy.pl - Prawo pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
11
13
14
15
16
19
22
23
24
26
27
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.