zegar
Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 r., godz. 14:51
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 53.132
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 45 (1399) z dnia 5.06.2017

Od kiedy wyrejestrować zleceniobiorcę z ZUS?

Osoba, z którą mamy do 31 lipca 2017 r. zawartą umowę zlecenia, podlega z tego tytułu jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu (w innej firmie jest bowiem zatrudniona na pełnym etacie i uzyskuje przychód w kwocie przewyższającej minimalną płacę). Od kilku jednak tygodni, ze względu na zły stan zdrowia, nie wykonuje ona pracy zleconej w umowie. Czy w takim przypadku powinniśmy wcześniej wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczenia zdrowotnego?

NIE. Zleceniobiorcę należy wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego od następnego dnia po dniu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy zlecenia. Jeśli w omawianym przypadku rozwiązanie/wygaśnięcie umowy nie nastąpi wcześniej niż 31 lipca 2017 r., to należy go wyrejestrować z tego ubezpieczenia od 1 sierpnia 2017 r.

Osoba wykonująca umowę zlecenia, która jest jednocześnie w innym podmiocie zatrudniona na etacie z wynagrodzeniem w kwocie co najmniej minimalnej płacy, jako zleceniobiorca podlega obowiązkowo jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu (pod warunkiem, że nie wykonuje zlecenia na rzecz pracodawcy). Jest objęta tym ubezpieczeniem od dnia oznaczonego w umowie zlecenia jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Tak wynika z art. 13 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.) w zw. z art. 69 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 ze zm.). Dopiero po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy zleceniodawca powinien wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczenia w ZUS. Wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje się na druku ZUS ZWUA. Jako datę wyrejestrowania podaje się w nim wtedy następny dzień po dniu, w którym ustał tytuł do ubezpieczeń (tu: następny dzień po rozwiązaniu/wygaśnięciu umowy zlecenia).


Druk ZUS ZWUA jest dostępny w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Składki ZUS.


Jeśli umowa zlecenia nie została (nie zostanie) rozwiązana wcześniej, tj. przed planowanym pierwotnie terminem jej zakończenia, zleceniodawca nie może wyrejestrować zleceniobiorcy z ubezpieczeń z wcześniejszą datą (tu: z powodu niewykonywania zlecenia ze względu na zły stan zdrowia zleceniobiorcy). Dla określenia zakończenia okresu podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom (społecznym i zdrowotnemu) z tytułu wykonywania umowy zlecenia nie jest bowiem istotna data zakończenia wykonywania umowy, lecz data, do kiedy umowa zlecenia została zawarta.

www.SerwisBudzetowy.pl - Składki ZUS:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.SkladkaZUS.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
11
13
14
15
17
19
21
22
24
26
27
28
29
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.