zegar
Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 r., godz. 07:39
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 51.319
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 51 (1405) z dnia 26.06.2017

Ulga w składkach na FP i FGŚP po powrocie pracownicy z urlopu rodzicielskiego

Pracownica zakończyła urlop rodzicielski 12 czerwca 2017 r., a od 13 czerwca br. przebywa na urlopie wypoczynkowym. Czy od wynagrodzenia wypłaconego jej w czerwcu br. i w kolejnych miesiącach jestem już zwolniona z opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownicę, o której mowa w pytaniu, przysługuje pracodawcy w okresie od 1 lipca 2017 r. do 30 czerwca 2020 r.

Pracodawcy nie opłacają składek na FP i FGŚP za zatrudnionych pracowników powracających do pracy po wykorzystanym urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym. Zwolnienie to przysługuje pracodawcy przez okres 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie pracownika z takiego urlopu. Wynika to odpowiednio z art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 1065) oraz art. 9a ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1256).


Treść ujednoliconych przepisów prawnych dostępna jest w serwisie www.przepisy.gofin.pl.


Należy zwrócić uwagę, że okres 36-miesięcznego zwolnienia pracodawcy z opłacania składek na wskazane wyżej Fundusze należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu związanego z rodzicielstwem. Tak samo ustala się okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP w sytuacji, gdy pracownik bezpośrednio po zakończeniu takiego urlopu - tak jak w omawianym przypadku - korzysta np. z urlopu wypoczynkowego. Dla skorzystania z omawianej preferencji istotne znaczenie ma bowiem wyłącznie data zakończenia przez pracownika korzystania z urlopu związanego z rodzicielstwem, a nie data jego faktycznego powrotu do pracy. Stanowisko takie prezentuje ZUS na swojej stronie internetowej www.zus.pl, w poradniku pt. "Zasady opłacania składek na FP, FGŚP oraz FEP". Organ rentowy wskazuje w nim, że gdy bezpośrednio po powrocie z urlopu w związku z urodzeniem dziecka pracownik korzysta m.in. z urlopu wypoczynkowego, wówczas należy uznać, że jego powrót do pracy nastąpił po zakończeniu urlopu związanego z rodzicielstwem, a nie od daty faktycznego podjęcia pracy po urlopie wypoczynkowym (patrz ramka). W takich przypadkach początkiem 36-miesięcznego okresu zwolnienia z opłacania składek za daną osobę będzie pierwszy dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu związanego z rodzicielstwem.

Wobec tego, iż zakończenie urlopu rodzicielskiego pracownicy, o której mowa w pytaniu, nastąpiło 12 czerwca 2017 r., to zwolnienie z opłacania za nią składek na FP i FGŚP przysługuje pracodawcy w okresie od 1 lipca 2017 r. do 30 czerwca 2020 r. Od wszelkich więc wypłat dokonanych jej (lub postawionych do jej dyspozycji) w tym okresie, niezależnie od tego, za jaki okres są one należne, pracodawca nie opłaca za nią składek na podane dwa Fundusze.

Wyjaśnienie ZUS dotyczące ustalania okresu zwolnienia z opłacania składek na FG i FGŚP

"(...) w przypadku gdy bezpośrednio po powrocie z urlopu wychowawczego pracownikowi udzielono urlopu bezpłatnego, pracodawca ten zwolniony jest z obowiązku opłacania przedmiotowych składek od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu wychowawczego. W przypadku tym, należy uznać bowiem, że jego powrót do pracy nastąpił po zakończeniu urlopu wychowawczego, a nie od daty faktycznego podjęcia pracy po zakończonym urlopie bezpłatnym".

www.SerwisBudzetowy.pl - Składki ZUS:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.SkladkaZUS.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
9
11
13
14
17
19
20
21
24
26
27
28
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.