zegar
Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 r., godz. 12:46
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 70.967
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 32 (1386) z dnia 20.04.2017

Czy w okresie zasiłkowym uwzględnia się 33 dni wynagrodzenia chorobowego?

Pracownica choruje nieprzerwanie od 15 listopada 2016 r. Przy czym za okres pierwszych 33 dni choroby (tj. za okres od 15 listopada do 17 grudnia 2016 r.) otrzymała wynagrodzenie na podstawie art. 92 Kodeksu pracy. Okres zasiłkowy zaczęłam więc jej liczyć od pierwszego dnia, za który podjęłam wypłatę zasiłku chorobowego, tj. od 18 grudnia 2016 r. Czy postąpiłam słusznie?

Czy w okresie zasiłkowym uwzględnia się 33 dni wynagrodzenia chorobowego?
rys. Czy w okresie zasiłkowym uwzględnia się 33 dni wynagrodzenia chorobowego?

NIE. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z określonych przez ustawodawcę przyczyn, nie dłużej jednak niż przez:

  • 182 dni lub
     
  • 270 dni - jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży.

Stanowi o tym art. 8 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową, która jednocześnie w art. 9 wskazuje sposób ustalania tego tzw. okresu zasiłkowego. Otóż wlicza się do niego:

  • wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy oraz niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej, a także
     
  • okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

Dodatkowo ZUS w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, precyzuje, iż do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie i zasiłek chorobowy, a także okresy, w których pracownik nie ma prawa do tych świadczeń z przyczyn określonych w art. 14-17 ustawy zasiłkowej.

Wyłączeniu podlegają jedynie okresy niezdolności do pracy przypadające w okresie:

  • wyczekiwania na świadczenie,
     
  • urlopu bezpłatnego,
     
  • urlopu wychowawczego,
     
  • tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności,

w których zasiłek chorobowy (odpowiednio wynagrodzenie chorobowe) nie przysługuje. Tak wynika z art. 9 ust. 3art. 12 ust. 3 ustawy zasiłkowej oraz art. 92 § 3 pkt 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.).

Ustalając okres zasiłkowy dla pracownicy, o której mowa w pytaniu, należy go zatem liczyć od początku nieprzerwanej niezdolności do pracy z prawem do świadczenia chorobowego, w tym łącznie z okresem, za który wypłacono wynagrodzenie chorobowe. Biorąc pod uwagę, iż rozpoczął się on 15 listopada 2016 r., przy dalszej nieprzerwanej niezdolności do pracy pracownica będzie mogła korzystać z zasiłku chorobowego nie dłużej niż odpowiednio do:

  • 15 maja 2017 r. lub
     
  • 11 sierpnia 2017 r. - jeżeli jej niezdolność do pracy będzie spowodowana gruźlicą lub wystąpi w trakcie ciąży.
Przykładowe obliczenie okresu zasiłkowego
Przykładowe obliczenie okresu zasiłkowego

www.SerwisBudzetowy.pl - Świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60