zegar
Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 r., godz. 12:04
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 55.043
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 97 (1451) z dnia 4.12.2017

Wniosek o zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem powyżej 14. roku życia

Pracownica dostarczyła zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA z tytułu opieki nad chorą 16-letnią córką. W świetle ustawy zasiłkowej córka pracownicy dla celów uprawnień do zasiłku opiekuńczego traktowana jest jako inny członek rodziny. Czy w tej sytuacji pracownica powinna złożyć wniosek o to świadczenie sporządzony na nowym formularzu Z-15B?

NIE. Na tę okoliczność organ rentowy przewidział formularz Z-15A.

ZUS z dniem 5 września 2017 r. zastąpił obowiązujący wcześniej formularz wniosku o zasiłek opiekuńczy ZUS Z-15, dwoma nowymi drukami, tj.:

  • Z-15A - który powinni wypełniać ubezpieczeni ubiegający się o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem oraz
     
  • Z-15B - przewidziany dla ubezpieczonych występujących o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny.

Przy czym, jak zaznaczył organ rentowy na swojej stronie internetowej www.zus.pl, jeśli po 1 września 2017 r. ubezpieczony złoży wniosek o zasiłek opiekuńczy na dotychczasowym formularzu ZUS Z-15, płatnik zasiłku (odpowiednio ZUS lub płatnik składek) rozpatrzy prawo do zasiłku na podstawie tego wniosku.


Formularze Z-15A i Z-15B dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.


Dzieci w wieku powyżej 14 lat, jak słusznie wskazano w pytaniu, dla celów ustalania uprawnień do zasiłku opiekuńczego uznawane są za członków rodziny, o ile pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki. Stanowi o tym art. 32 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368).

Decydując się na nowy formularz wniosku o to świadczenie, pracownica ubiegająca się o zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorą 16-letnią córką powinna jednak przedłożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem, czyli druk Z-15A.

Z instrukcji zamieszczonej na samym początku tego wniosku wynika, iż powinien on być wypełniony, jeżeli ubezpieczony jest:

  • rodzicem i ubiega się o wypłatę zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad:
     
    • zdrowym dzieckiem do 8 lat,
       
    • chorym dzieckiem, albo
       
  • rodzicem lub członkiem rodziny dziecka i ubiega się o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem nowo narodzonym w okresie do 8 tygodni po porodzie, gdy ubezpieczona matka dziecka:
     
    • przebywa w szpitalu,
       
    • porzuciła dziecko, albo
       
    • posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub o niepełnosprawności w stopniu znacznym.

Autor wniosku nie określa wieku chorego dziecka, jednak dalsza część wniosku, a dokładnie pkt 3 oświadczenia, wyraźnie wskazuje, że dotyczy on także dziecka powyżej 14. roku życia (patrz przykładowo wypełniony formularz).

Potwierdza to również instrukcja wypełniania formularza Z-15B, wskazująca na wypełnienie wniosku, jeżeli ubezpieczony ubiega się o wypłatę zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny innym niż dziecko. Za członków rodziny uważa się tu: rodzica dziecka, małżonka, rodziców, ojczyma, macochę, rodziców adopcyjnych, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo.

Przykładowo wypełnione fragmenty wniosku o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem
Wniosek o zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem powyżej 14. roku życia

www.SerwisBudzetowy.pl - Świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
9
11
13
14
17
19
20
21
24
26
27
28
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.