zegar
Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 r., godz. 14:51
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 53.132
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 99 (1453) z dnia 11.12.2017

Limit zasiłku opiekuńczego nie zależy od liczby dzieci

Zatrudniliśmy pracownicę, która ma pięcioro małoletnich dzieci. Obecnie ubiega się ona o przyznanie zasiłku z tytułu opieki nad 10-letnią córką. Z przedłożonego przez nią wniosku o zasiłek opiekuńczy ZUS Z-15A wynika m.in., że w bieżącym roku kalendarzowym w poprzednim zakładzie pracy wykorzystała już 60 dni tego świadczenia, tyle że - jak twierdzi pracownica - na 5-letniego syna. Czy obowiązujący limit dni zasiłku opiekuńczego przewidziany jest osobno na każde dziecko ubezpieczonej?

NIE. Co więcej w liczbie tych 60 dni uwzględnia się również dni zasiłku opiekuńczego wypłaconego z tytułu opieki nad innymi członkami rodziny.

Zasiłek opiekuńczy przewidziany został dla ubezpieczonego zwolnionego od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

  • zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat - wyłącznie w określonych przez ustawodawcę sytuacjach,
     
  • chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,
     
  • innym chorym członkiem rodziny.

Liczba dni tego świadczenia została jednak ograniczona. Choć wynosi ona w roku kalendarzowym odpowiednio:

  • 60 dni - jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi:
     
    • zdrowymi w wieku do lat 8 lub
       
    • chorymi w wieku do ukończenia 14 lat oraz
       
  • 14 dni - w przypadku gdy opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny,

to jednak łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny świadczenie to przysługuje za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.

Zasada ta obowiązuje niezależnie od:

  • liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz
     
  • bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.

Szczegółowo kwestie te reguluje art. 32 i 33 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368), zwanej ustawą zasiłkową.


Formularz ZUS Z-15A dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.


Skoro więc, jak wynika z treści pytania, pracownica w 2017 r. wykorzystała już 60-dniowy limit należnego zasiłku opiekuńczego, do końca 2017 r. świadczenie to nie będzie już jej przysługiwało. To, że poprzednio było ono przyznane z tytułu opieki nad innym (niż obecnie) dzieckiem, nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Stąd też w samym wniosku o zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem (ZUS Z-15A) nie przewidziano pozycji na wskazanie, na jakie dziecko lub jakiego innego członka rodziny ubezpieczony otrzymał zasiłek opiekuńczy. Istotne jest jedynie czy został on pobrany oraz:

  • przez kogo, tj. ubezpieczonego, drugiego z rodziców dziecka, współmałżonka ubezpieczonego czy innego jego członka rodziny,
     
  • z jakiego tytułu - opieki nad dzieckiem czy innym członkiem rodziny oraz
     
  • za ile dni.

www.SerwisBudzetowy.pl - Świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
11
13
14
15
17
19
21
22
24
26
27
28
29
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.