zegar
Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 r., godz. 14:51
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 53.132
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 26 (1483) z dnia 29.03.2018

Drukowanie zaświadczeń lekarskich e-ZLA

Zwolnienia lekarskie swoich pracowników otrzymuję za pośrednictwem profilu informacyjnego płatnika składek na PUE. Czy dla potrzeb wypłaty wynagrodzenia chorobowego pracownikowi muszę wydrukować zwolnienie lekarskie z PUE? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1154564)

NIE. Przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, a więc dokumentami uprawniającymi do wynagrodzenia chorobowego (w przypadku pracownika) i zasiłku chorobowego, są zaświadczenia lekarskie wystawiane:

  • w formie dokumentu elektronicznego,
     
  • na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego,
     
  • na formularzu ZUS ZLA, który to dokument może być wystawiany do 30 czerwca 2018 r. i jest równoważny w stosunku do wymienionych,

albo wydruk wystawionego zaświadczenia lekarskiego z systemu teleinformatycznego.

Wystawiający zaświadczenie lekarskie w formie dokumentu elektronicznego przekazuje to zaświadczenie na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. Następnie organ ten udostępnia bezpłatnie takie zaświadczenie płatnikowi składek na jego profilu informacyjnym, bez informacji dotyczącej numeru statystycznego choroby ubezpieczonego, nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania zaświadczenia lekarskiego. Stanowi o tym art. 55 ust. 1 oraz art. 58 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368), zwanej ustawą zasiłkową.

Przy ustalaniu prawa do wynagrodzenia chorobowego należnego pracownikowi z racji jego czasowej niezdolności do pracy stosuje się zasady wynikające z art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 108 ze zm.) oraz ustawy zasiłkowej. Płatnikiem tego świadczenia jest zawsze pracodawca. Jeśli taki płatnik składek posiada profil informacyjny płatnika składek, wówczas postępowanie w sprawie przyznania i wypłaty tego świadczenia (oraz zasiłku chorobowego i opiekuńczego, jeśli płatnik składek jest upoważniony do wypłaty tych świadczeń) wszczyna się na podstawie:

  • zaświadczenia lekarskiego wystawianego w formie dokumentu elektronicznego otrzymanego na wskazanym profilu,
     
  • wydruku wystawionego zaświadczenia lekarskiego z systemu teleinformatycznego albo zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego lub zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA, przekazanych przez ubezpieczonego.

Kwestie te wynikają z art. 61b ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy zasiłkowej.


Zaświadczenie lekarskie e-ZLA udostępniane jest płatnikowi składek na profilu informacyjnym płatnika składek na PUE ZUS.


Przepisy ustawy zasiłkowej nie wskazują więc, aby dla potrzeb wypłaty świadczeń chorobowych, w tym wynagrodzenia chorobowego, niezbędne było drukowanie zaświadczenia lekarskiego otrzymanego na profilu informacyjnym płatnika składek.

www.SerwisBudzetowy.pl - Świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
11
13
14
15
17
19
21
22
24
26
27
28
29
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.