zegar
Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 r., godz. 14:51
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 53.132
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (458) z dnia 10.04.2018

Podstawa wymiaru zasiłków w razie częstych niezdolności do pracy - bez zmian

Pracownik zatrudniony od 1 września 2017 r. chorował kilka dni w październiku, a następnie w grudniu 2017 r. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przyjęliśmy wynagrodzenie za wrzesień 2017 r. Ponownie był niezdolny do pracy w styczniu 2018 r. Przed wypłatą wynagrodzenia za czas choroby otrzymał dodatkowe wynagrodzenie za rok 2017. Czy należało doliczyć je do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi w styczniu 2018 r.?

Nie. Podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby, tak jak zasiłków z ubezpieczenia społecznego (dalej świadczeń chorobowych), stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (odpowiednio za pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia, jeśli trwało ono krócej niż 12 miesięcy) - art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej.

Kalkulatory Kalkulator wynagrodzenia chorobowego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.

Co do zasady, roczne składniki wynagrodzenia dodaje się do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w wysokości 1/12 części kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 42 ust. 3 ustawy zasiłkowej). Jeśli pracownik nie był zatrudniony przez cały rok, za który wypłacono dodatkowe wynagrodzenie roczne, wlicza się je w wysokości proporcjonalnej do liczby pełnych kalendarzowych miesięcy zatrudnienia w roku, za który zostało wypłacone.

Ważne: Podstawy wymiaru świadczeń chorobowych nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami ich pobierania nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej).

Nie ma przy tym znaczenia, czy po przerwie w pobieraniu świadczeń pracownik nabył prawo do tego samego, czy też innego rodzaju zasiłku oraz z jakiego funduszu jest on finansowany (np. po wynagrodzeniu lub zasiłku chorobowym z ubezpieczenia chorobowego wypłacany jest zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego).

W sytuacji przedstawionej w pytaniu, podstawę wymiaru świadczeń chorobowych będzie więc stanowiło wynagrodzenie za jeden miesiąc (wrzesień 2017 r.) tak długo, dopóki w niezdolności do pracy nie wystąpi przerwa trwająca co najmniej trzy miesiące kalendarzowe.

Przykład

Przyjmujemy, że pracownik zatrudniony od 1 września 2017 r. otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 2.800 zł. W styczniu 2018 r. wypłacono mu dodatkowe wynagrodzenie roczne za przepracowaną część 2017 r. w kwocie 658,48 zł.

Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby przez kilka dni w październiku i grudniu 2017 r. oraz w styczniu 2018 r. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło wynagrodzenie za pełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia, tj. wrzesień 2017 r., w wysokości 2.416,12 zł, tj. 2.800 zł - 383,88 zł.

Zakładamy, że kolejna niezdolność do pracy z powodu choroby będzie miała miejsce w maju 2018 r. (po przerwie przypadającej na 3 miesiące kalendarzowe, tj. luty, marzec i kwiecień). Dla tej niezdolności zostanie ustalona nowa podstawa wymiaru, którą będzie stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od września 2017 r. do kwietnia 2018 r. (wynagrodzenie za październik i grudzień 2017 r. oraz za styczeń 2018 r. zostanie uzupełnione). Do tego przeciętnego wynagrodzenia pracodawca przyjmie 1/4 część dodatkowego wynagrodzenia za rok 2017. Nagroda roczna została zmniejszona proporcjonalnie za okresy absencji chorobowej i po uzupełnieniu wynosi 952 zł. Ustalona podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego wyniesie 2.621,49 zł, tj.: [(2.800 zł - 383,88 zł) x 8 m-cy] : 8 m-cy = 2.416,12 zł; (952 zł - 130,52 zł) : 4 = 205,37 zł; 2.416,12 zł + 205,37 zł = 2.621,49 zł.

www.SerwisBudzetowy.pl - Świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
11
13
14
15
17
19
21
22
24
26
27
28
29
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.