zegar
Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 r., godz. 08:44
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 55.043
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (466) z dnia 10.08.2018

Wynagrodzenie chorobowe pracownika zatrudnionego na część etatu

Pracownik jest zatrudniony na 3/5 etatu i świadczy pracę w poniedziałki, czwartki i piątki. W lipcu br. był niezdolny do pracy z powodu choroby przez cały miesiąc (zwolnienie wystawiono od 1 do 31 lipca). Jak należało obliczyć wysokość wynagrodzenia chorobowego? Czy pracownik powinien otrzymać to świadczenie tylko za dni będące dla niego dniami roboczymi?

Wynagrodzenie chorobowe jest świadczeniem wypłacanym pracownikowi za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 (14) dni w ciągu roku kalendarzowego.

Oblicza się je według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy (art. 92 § 2 K.p.).

Ważne: Dla celów obliczenia wysokości i wypłaty wynagrodzenia chorobowego nie ma znaczenia, że pracownik świadczy pracę tylko w niektóre dni robocze.

Wynagrodzenie chorobowe wypłaca się za każdy dzień choroby wskazany w zaświadczeniu lekarskim, także wówczas, gdy obejmuje ono dni, które dla pracownika były dniami wolnymi od pracy.

Jeśli chodzi o ustalenie podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby, to stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych (odpowiednio pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia - przy krótszym zatrudnieniu) poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej). Jego wysokość, co do zasady, wynosi 80% podstawy wymiaru. Za każdy dzień niezdolności do pracy wypłaca się 1/30 część tej podstawy. Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia przysługującego pracownikowi stosuje się art. 45 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Przepis ten stanowi, że podstawa wymiaru świadczenia z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu 13,71% tego wynagrodzenia. Natomiast dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty te ulegają odpowiednio zmniejszeniu, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. W 2018 r. dla pracownika zatrudnionego na 3/5 etatu kwota najniższej podstawy wymiaru wynosi 1.087,25 zł, tj. 2.100 zł x 3/5 etatu = 1.260 zł; 1.260 zł - 172,75 zł = 1.087,25 zł.

Przykład

Przyjmujemy założenia z pytania oraz że wynagrodzenie pracownika zostało określone w stałej miesięcznej wysokości i w 2017 r. wynosiło 1.200 zł, a od 1 stycznia 2018 r. - 1.300 zł. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od lipca 2017 r. do czerwca 2018 r. Kwota faktycznej podstawy jest niższa od najniższej obowiązującej pracownika zatrudnionego na 3/5 etatu, co wynika z wyliczenia:

(1.200 zł - 164,52 zł) x 6 m-cy = 6.212,88 zł,

(1.300 zł - 178,23 zł) x 6 m-cy = 6.730,62 zł,

(6.212,88 zł + 6.730,62 zł) : 12 m-cy = 1.078,63 zł,

1.078,63 zł < 1.087,25 zł.

Za podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć 1.087,25 zł. Wynagrodzenie za 31 dni choroby wyniosło 898,69 zł, tj. 1.087,25 zł x 80% : 30 = 28,99 zł (stawka dzienna); 28,99 zł x 31 dni = 898,69 zł.

www.SerwisBudzetowy.pl - Świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
9
11
13
14
17
19
20
21
24
26
27
28
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.