zegar
Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 r., godz. 09:35
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 67.518
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 84 (1334) z dnia 20.10.2016

VAT od opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych

Gmina wyłączona jest z kategorii podatników w zakresie poboru opłat za korzystanie z przystanków przez operatorów i przewoźników, co oznacza, że czynności udostępniania przystanków, za które pobierane są opłaty, nie podlegają opodatkowaniu VAT. Gmina nie ma prawa także do odliczenia VAT wynikającego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone na bieżące utrzymanie przystanków. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 6 października 2016 r., nr 2461-IBPP1.4512.647.2016.1.MG.

Gmina we wniosku o interpretację wskazała, że jest czynnym podatnikiem VAT. Rada gminy podjęła uchwałę określającą przystanki komunikacyjne oraz warunki korzystania z przystanków, których właścicielem lub zarządzającym jest gmina. Zgodnie z tymi uchwałami każdy operator, przewoźnik zobligowany jest do uiszczenia opłaty.

Gmina zawiera umowy cywilnoprawne z każdym z przewoźników, określające warunki korzystania z przystanków. W związku z tym zapytano, czy opłaty pobierane przez gminę za korzystanie z przystanków komunikacyjnych od przewoźników podlegają opodatkowaniu VAT oraz czy gmina ma prawo do odliczenia VAT z tytułu wydatków ponoszonych na bieżące utrzymanie przystanków. Zdaniem gminy opłaty te podlegają VAT, a gmina ma prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z tymi przystankami.

Jak wyjaśnił organ interpretacyjny, nie każda czynność stanowiąca świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu, musi być wykonana przez podatnika. Stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa organ podatkowy stwierdził, że czynności wykonywane przez gminę leżą w gestii uprawnionego organu zarządzającego daną drogą publiczną i infrastrukturą jej towarzyszącą, który wyposażony w kompetencje do orzekania w tych sprawach realizuje zadania publiczne, wynikające z ustawowego powołania do pełnienia funkcji zarządcy dróg. W konsekwencji gmina spełnia obie przesłanki wskazane w art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Pobieranie przez gminę opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych jest bez wątpienia przejawem wykonywania władztwa publicznego. Podmiot sprawujący zarząd i organizowanie lokalnego transportu zbiorowego przy wykonywaniu tych czynności działa na ustawowo uregulowanych zasadach, a zatem nie jest w stanie dokonywać modyfikacji, dopuszczalnych w stosunkach cywilnoprawnych w ramach swobody zawierania umów. Organ taki, co istotne, pobiera należność o charakterze daniny publicznej, zaś dochód uzyskany z jej poboru służy celom publicznym. Tak więc, w świetle art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, gmina nie jest w tym przypadku podatnikiem VAT. W związku z tym, że opłaty pobierane od operatorów i przewoźników za korzystanie z przystanków nie podlegają opodatkowaniu VAT, gmina nie ma prawa do odliczenia podatku wynikającego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone na bieżące utrzymanie przystanków.

www.SerwisBudzetowy.pl - VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
9
11
13
14
15
17
19
21
22
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60