zegar
Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 r., godz. 11:57
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 52.125
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 71 (1425) z dnia 4.09.2017

Dokumentowanie sprzedaży przez podmiot zwolniony z VAT

Jesteśmy domem pomocy społecznej prowadzonym przez stowarzyszenie. Usługi pomocy społecznej są zwolnione z VAT. W naszym domu przebywają mieszkańcy kierowani z danej gminy. Czy możemy wystawiać gminie faktury z tytułu odpłatności za pobyt danego mieszkańca w naszym domu?

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przy czym działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stanowi o tym art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

W świetle powołanego przepisu dom pomocy społecznej, choć nie jest czynnym podatnikiem VAT, to jednak prowadzi działalność gospodarczą. Przy czym świadczone przez niego usługi są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT (usługi pomocy społecznej).

Jak wynika z art. 106b ust. 2 ustawy o VAT, podatnik nie jest zobowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 (usługi przedmiotowo zwolnione z VAT). Jeżeli jednak nabywca zażąda wystawienia faktury (tutaj gmina), wówczas podatnik powinien ją wystawić (art. 106b ust. 3 ustawy o VAT).

Wskazać należy, że w przypadku dokonywania sprzedaży zwolnionej od VAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę, jeżeli nabywca zgłosi żądanie jej wystawienia w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Reasumując, uprawnienie do wystawiania faktur posiadają wszystkie te podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, nawet jeśli wykonują wyłącznie usługi przedmiotowo zwolnione od tego podatku lub przysługuje im zwolnienie podmiotowe. W przypadku wystąpienia przez nabywcę z żądaniem wystawienia faktury przez taki podmiot w ustawowym terminie, istnieje obowiązek jej wystawienia.

Zatem jeżeli gmina w ciągu 3 miesięcy - liczonych jak wyżej - wystąpi do domu pomocy społecznej o wystawienie faktury, to Czytelnik taką fakturę powinien wystawić.

www.SerwisBudzetowy.pl - VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
13
14
16
17
19
22
23
24
26
27
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60