
Poradnik VAT nr 7 (463) z dnia 10.04.2018
Dane służące do ustalenia proporcji
Czy gmina, która stosuje prewspółczynnik i współczynnik, na podstawie których odlicza VAT, może przy ustalaniu proporcji na rok 2018 brać pod uwagę dane z 2016 r.? Czy jest to dopuszczalne w świetle obowiązujących przepisów?
W myśl art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, proporcję, według której odlicza się VAT od zakupów związanych z działalnością mieszaną ustala się jako udział rocznego obrotu uzyskanego z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ona ustalana.
W sytuacji gdy podatnik wykonuje oprócz działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT również działalność pozostającą poza zakresem tego podatku, ma on obowiązek ustalenia na podstawie danych za poprzedni rok podatkowy proporcji, w jakiej zakup służy wykonywanej przez niego działalności gospodarczej, a w jakiej - innym celom, pozostającym poza regulacją ustawy o VAT (tzw. prewspółczynnik). Zatem prewspółczynnik obowiązujący w 2018 r. ustalić należy w oparciu o dane z roku 2017.
Zastosowanie innych danych niż wynikające z poprzedniego roku podatkowego jest możliwe jedynie w przypadku gdy podatnik ustala proporcję szacunkowo.
Szacunkowe ustalenie proporcji dotyczy sytuacji, w której w poprzednim roku podatkowym podatnik nie prowadził działalności "mieszanej", albo uzyskał obrót z takiej działalności, ale nie przekroczył on 30.000 zł lub też, gdy podatnik uznał, iż proporcja ustalona za poprzedni rok podatkowy w roku bieżącym byłaby dla niego niereprezentatywna.
Również na podstawie art. 86 ust. 2f ustawy o VAT podatnik może uzgodnić z organami podatkowymi (w formie protokołu) najbardziej reprezentatywny dla specyfiki prowadzonej działalności i dokonywanych nabyć sposób określenia proporcji odliczania podatku naliczonego jeżeli uzna, że w odniesieniu do wykonywanej przez niego działalności i w stosunku do dokonywanych przez niego nabyć, prewspółczynnik ustalony na podstawie danych za ubiegły rok podatkowy byłby niereprezentatywny.
Reasumując
Co do zasady, do wyliczenia współczynnika, czy prewspółczynnika, na podstawie których podatnik odlicza VAT, bierze się pod uwagę dane z roku poprzedzającego rok podatkowy, w odniesieniu do którego ustala się proporcję. W niektórych przypadkach proporcję można ustalić szacunkowo, po ustaleniu jej z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu. |
www.SerwisBudzetowy.pl - VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|