
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 2 (434) z dnia 20.01.2017
Zwrot niewykorzystanych środków dotacji podmiotowej otrzymanej od organizatora instytucji kultury
Jesteśmy instytucją kultury. Na początku 2017 r. musieliśmy zwrócić do budżetu jednostki samorządu terytorialnego niewykorzystaną kwotę dotacji podmiotowej otrzymanej od organizatora w 2016 r. Jak zaksięgować taki zwrot?
Rozliczanie dotacji podmiotowej |
Podmioty tworzące instytucje kultury, zwane organizatorami, zobowiązane są - na podstawie regulacji określonych w art. 12 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406 ze zm.) - do zapewnienia instytucji kultury środków niezbędnych do rozpoczęcia i prowadzenia działalności kulturalnej oraz do utrzymania obiektu, w którym ta działalność jest prowadzona. Zapewnienie środków na ten cel przybiera formę dotacji podmiotowej, która to - w świetle art. 131 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1870 ze zm.) - obejmuje środki dla podmiotu wskazanego w odrębnej ustawie (w tym przypadku w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej) lub w umowie międzynarodowej, przeznaczone wyłącznie na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie określonym w odrębnej ustawie lub umowie międzynarodowej.
Dotacja podmiotowa przekazywana na dofinansowanie działalności bieżącej instytucji kultury ma charakter roczny, a jej wysokość ustala organ założycielski w uchwale budżetowej. |
Warto przy tym podkreślić, iż - zgodnie z art. 126 ustawy o finansach publicznych - dotacje to podlegające szczególnym zasadom rozliczania środki z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz z państwowych funduszy celowych przeznaczone na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań publicznych. Podlegają one zwrotowi w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego (por. art. 168 ust. 1 i art. 251 ust. 1 ww. ustawy). Przepisy mówiące o zwrocie niewykorzystanej części dotacji nie wskazują jej rodzaju, co oznacza, że rozliczyć należy także dotację podmiotową.
Co istotne, dotacje udzielone z budżetu jednostki samorządu terytorialnego w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego podlegają zwrotowi do budżetu tej jednostki w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku (art. 251 ust. 1 ustawy o finansach publicznych).
Ewidencja księgowa zwrotu niewykorzystanej kwoty dotacji podmiotowej |
Pod datą wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy instytucji kultury, kwotę otrzymaną w ramach dotacji podmiotowej zalicza się w księgach rachunkowych do przychodów działalności podstawowej (ze sprzedaży usług działalności kulturalnej). Oznacza to, że wpływ tej kwoty od organizatora wskazane jest ująć w księgach rachunkowych instytucji kultury, zapisem:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący", - Ma konto 70-0 "Przychody działalności podstawowej (statutowej)" (w analityce: Dotacja podmiotowa). |
Natomiast zwrot dotacji odniesionej w momencie jej otrzymania na zwiększenie przychodów działalności podstawowej (konto 70-0), wskazane jest zarachować na zmniejszenie tych przychodów.
Niewykorzystana w 2016 r. część dotacji podmiotowej, podlegająca w 2017 r. zwrotowi do budżetu, może zostać ujęta w księgach 2016 r., zapisem:
Natomiast sam zwrot środków zarachowany zostanie w księgach 2017 r., zapisem:
|
www.SerwisBudzetowy.pl - Instytucje kultury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|