zegar
Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 r., godz. 13:29
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 60.606
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 23 (455) z dnia 1.12.2017

Czy faktura pro forma, jako podstawa dokonania zapłaty, jest dokumentem księgowym?

Jesteśmy samorządową instytucją kultury. Czasami dokonujemy zapłaty na podstawie faktury pro forma. Fakturę pro forma zatwierdzamy do wypłaty i podpinamy pod wyciąg bankowy bez księgowania. Po opłaceniu faktury pro forma otrzymujemy fakturę wraz z zamówionym towarem, którą księgujemy w koszty. Czy postępujemy prawidłowo?

Faktura pro forma nie jest dokumentem księgowym i nie potwierdza dokonania operacji gospodarczych. W związku z tym nie podlega ona ewidencji w księgach rachunkowych. Fakturę pro forma można podpiąć do wyciągu bankowego, który potwierdza zapłatę lub do faktury właściwej. Zatem postępowanie jednostki w tej kwestii jest prawidłowe.

W praktyce faktura pro forma pełni jedynie rolę informacyjną (np. wskazuje kwotę do zapłaty, która powinna być uiszczona przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi) i może stanowić propozycję (ofertę) zawarcia umowy sprzedaży towaru lub świadczenia usługi. Nie jest dowodem zawarcia transakcji i najczęściej wystawiana jest w celu uzyskania od nabywcy przedpłaty lub zaliczki.

Faktura pro forma nie stanowi podstawy zapisu w księgach rachunkowych. Ewidencji w księgach rachunkowych podlega natomiast dokonana na podstawie tej faktury przedpłata bądź zaliczka. Uiszczenie takiej przedpłaty lub zaliczki księgowane jest zapisem:

      - Wn konto 21 "Rozrachunki z dostawcami" lub 24 "Pozostałe rozrachunki",
      - Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący" lub 10 "Kasa".

Co istotne, na dokonaną na rzecz sprzedawcy przedpłatę lub zaliczkę jednostka powinna otrzymać fakturę. Otrzymanie przez jednostkę będącą podatnikiem VAT, przedpłaty (zaliczki) na poczet przyszłej dostawy towarów lub usług wiąże się bowiem z powstaniem obowiązku podatkowego (por. art. 19a ust. 8 ustawy o VAT). Jednocześnie podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie całości lub części zapłaty (art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy (art. 106i ust. 2 ustawy o VAT).

Wystawiona przez sprzedawcę faktura, dokumentująca przekazaną przedpłatę (zaliczkę) stanowi dowód księgowy, będący podstawą zapisu w księgach rachunkowych.

Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż dokonana przez pytającą jednostkę przedpłata obejmowała najprawdopodobniej całą należność, jaką miała ona zapłacić za zamówiony towar (materiał). Wraz z fakturą dokumentującą przedpłatę jednostka otrzymała bowiem zamówiony towar, a sprzedawca nie wystawił już żadnej dodatkowej faktury. W takiej sytuacji na podstawie otrzymanego dokumentu jednostka powinna dokonać odpowiedniego rozliczenia dostawy.

Otrzymana faktura może zostać wprowadzona do ksiąg rachunkowych, zapisem:

   a) wartość brutto:
      - Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
      - Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami" lub 24 "Pozostałe rozrachunki",
   b) VAT naliczony podlegający odliczeniu:
      - Wn konto 22-1 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
      - Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu",
   c) wartość netto (przy założeniu, że zamówiony towar stanowi
        dla jednostki materiał, którego wartość odnoszona jest bezpośrednio
        w ciężar kosztów działalności operacyjnej):
      - Wn konto 40-1 "Zużycie materiałów i energii" lub konto zespołu 5,
      - Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".

www.SerwisBudzetowy.pl - Instytucje kultury:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
11
13
14
15
16
19
22
23
24
26
27
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.