zegar
Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 r., godz. 08:44
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 55.043
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A
17.04.2018

Redakcja Zeszytów Metodycznych Rachunkowości

Środki finansowe za świadczenia opieki zdrowotnej wykonane w latach poprzednich

W grudniu 2017 r. szpital otrzymał płatność od Narodowego Funduszu Zdrowia za świadczenia opieki zdrowotnej wykonane ponad limit umowy w latach 2012–2014. Środki pieniężne bardzo poprawiły naszą płynność finansową na koniec roku. Zastanawiamy się jednak czy wpłyną one na wynik finansowy 2017 r.? W latach, w których wykonaliśmy te świadczenia, co prawda zaksięgowaliśmy je w przychody z podstawowej działalności, jednak należności z tego tytułu w całości objęte zostały odpisem aktualizującym.

Uzyskane przez szpital środki finansowe za świadczenia wykonane w latach 2012-2014 nie stanowią z całą pewnością bieżącego przychodu ze sprzedaży. Ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 1 pkt 30 definiuje przychody jako korzyści ekonomiczne powstałe w okresie sprawozdawczym. Wskazuje ona także, że w księgach rachunkowych należy ująć wszystkie osiągnięte przychody i koszty z nimi związane, dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty (por. art. 6 ust. 1 ww. ustawy). W myśl tych zapisów jednostka ujęła zatem poprawnie należne jej przychody w księgach rachunkowych odpowiednio 2012, 2013 i 2014 roku. Przychody te nominalnie wliczone zostały do wyniku finansowego kolejnych lat obrotowych, w których powstały.

Zapewne w związku z faktem nieuznania przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) należności za ponadplanowe świadczenia jednostka dokonała odpisu aktualizującego na całą ich sumę. Odpis ten skorygował bezpośrednio wartość należności szpitala z tytułu wykonanych usług, a pośrednio także wynik finansowy, poprzez obciążenie go kosztami odpisu w ramach pozostałych kosztów operacyjnych. Zasady tworzenia odpisów reguluje art. 35b ustawy o rachunkowości, określając, iż w przypadku należności kwestionowanych przez dłużników, odpis powinien być utworzony do wysokości tej należności nieobjętej gwarancją lub innym zabezpieczeniem (por. art. 35b ust. 1 pkt 3 ww. ustawy).

Księgowania w latach 2012-2014 powinny wyglądać następująco:

1) ujęcie przychodów z tytułu wykonanych usług ponad limit umowy:

Wn konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami",
Ma konto 70-1 "Przychody ze sprzedaży – NFZ",

2) utworzenie odpisu aktualizującego należność od NFZ:

Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
Ma konto 28 "Odpisy aktualizujące wartość należności".

W sytuacji gdy do szpitala wpłynęły środki finansowe wynikające z należności objętej wcześniej odpisem aktualizującym, postępowanie jednostki powinno przebiegać zgodnie z dyspozycją art. 35c ustawy o rachunkowości. W związku z ustaniem przyczyny, dla której dokonano odpisu aktualizującego wartość należności, kwota stanowiąca równowartość lub część utworzonego odpisu podlega zaliczeniu do pozostałych przychodów operacyjnych. Operacje z tym związane można ująć zapisem:

1) rozwiązanie odpisu aktualizującego:

Wn konto 28 "Odpisy aktualizujące wartość należności",
Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne",

2) wpływ środków na rachunek bankowy:

Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
Ma konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami".

W sytuacji gdyby jednostka wcześniej nie ujęła wartości świadczeń wykonanych ponad limit w przychodach i jednocześnie nie utworzyła odpisu aktualizującego należność, omawiane przychody należałoby odnieść na kapitał własny jako błąd, tj. korygując wyniki finansowe z lat ubiegłych. Oznacza to, że uzyskane środki nie zwiększyłyby nominalnie bieżącego wyniku finansowego. Pomocnym jest tutaj Krajowy Standard Rachunkowości nr 7 "Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja" (KSR nr 7). Wśród zdarzeń po dniu bilansowym standard wymienia m.in. korekty przychodów ze sprzedaży (por. pkt 6.2). Ujęcie księgowe takiego zdarzenia jest uzależnione od:

  • czasu jego ujawnienia (przed lub po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, przed lub po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego),
     
  • istotności (wartości istotnej dla jednostki zgodnie z poziomem istotności określonym w polityce rachunkowości).

W przypadku przychodów za świadczenia wykonane w latach 2012-2014 mamy do czynienia ze stanem po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego. W tej sytuacji KSR nr 7 w pkt 6.7 wskazuje konieczność zastosowania zasad takich jak przy poprawianiu błędów. Jeśli kwota otrzymanych środków finansowych jest istotna, to księgowanie przebiegałoby w następujący sposób:

1) "nadwykonania" z lat 2012-2014:

Wn konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami",
Ma konto 82-0 "Rozliczenie wyniku finansowego",

2) wpływ środków na rachunek bankowy:

Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
Ma konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami".

Jednocześnie w dodatkowych informacjach i objaśnieniach do rocznego sprawozdania finansowego jednostka byłaby zobowiązana do ujawnienia informacji o błędach, tj. rodzaju błędu i kwotach stanowiących przychody i koszty lat ubiegłych.

Gdyby kwota otrzymanych środków była nieistotna – przy czym istotność należałoby określić w stosunku do łącznej otrzymanej kwoty, a nie przypadającej na każdy rok z osobna – ewidencja dotyczyłaby wyłącznie ksiąg rachunkowych bieżącego roku obrotowego (por. pkt 5.6 KSR nr 7), stanowiąc przychody ze sprzedaży lub pozostałe przychody operacyjne, w zależności od przyjętych zasad rachunkowości. Szpital może bowiem ustalić, iż nieistotna korekta przychodów ze sprzedaży świadczeń opieki zdrowotnej za lata ubiegłe, zarówno in plus, jak i in minus, będzie ujmowana w ramach bieżących przychodów ze sprzedaży.

www.SerwisBudzetowy.pl - Służba zdrowia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
9
11
13
14
17
19
20
21
24
26
27
28
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.