zegar
Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 r., godz. 14:05
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 63.116
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 3 (830) z dnia 20.01.2014

Ewidencja skutków umorzenia zobowiązań samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w związku z jego przekształceniem w spółkę kapitałową

W trakcie działalności naszego szpitala powstało w stosunku do organu tworzącego zobowiązanie z tytułu pożyczki udzielonej przez organ tworzący, która została wykorzystana przez szpital w latach poprzednich na sfinansowanie działalności bieżącej. Jak w związku z planowanym przekształceniem naszego szpitala w spółkę kapitałową należy rozliczyć skutki umorzenia przez organ założycielski zobowiązań szpitala wobec tego organu z ww. tytułów?

Rozliczenie skutków umorzenia zobowiązań sp zoz wobec podmiotu tworzącego w związku z przekształceniem sp zoz w spółkę kapitałową powinno zostać dokonane - naszym zdaniem - w korespondencji z funduszem założycielskim sp zoz.

Na łamach naszych wydawnictw już kilkakrotnie omawialiśmy zasady przekształcania samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (sp zoz) w spółki kapitałowe. Zasady te określają przepisy ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Nie uległy one zmianie w ostatnim czasie i dlatego też nie będziemy ich ponownie omawiać. Wskażemy tylko na fakt, iż przekształcenia sp zoz w spółkę kapitałową dokonują organy wymienione w art. 75 pkt 1-4 ustawy o działalności leczniczej, w tym m.in. organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego.

W kwestii dotyczącej zobowiązań sp zoz w związku z przekształceniem sp zoz w spółki kapitałowe ustawa o działalności leczniczej określa wyłącznie sposób ustalenia wysokości zobowiązań (w oparciu o wskaźniki zadłużenia określone w art. 70-72 ustawy o działalności leczniczej) przejmowanych przez podmiot tworzący w związku z przekształceniem. Przepisy te stanowią, że wskaźnik zadłużenia sp zoz ustalany jest przez podmiot tworzący na podstawie przychodów ze sprawozdania finansowego sporządzonego za ostatni rok obrotowy oraz danych o zobowiązaniach i inwestycjach krótkoterminowych według stanu na dzień poprzedzający dzień złożenia wniosku o wpisanie spółki kapitałowej do rejestru przedsiębiorców. Wskaźnik ten ustalany jest jako relacja sumy zobowiązań długoterminowych i krótkoterminowych, pomniejszonych o inwestycje krótkoterminowe sp zoz do sumy jego przychodów. Ustawa o działalności leczniczej nie określa jednak sposobu rozliczenia skutków przejętych, przed dniem przekształcenia, zobowiązań sp zoz. Nie określa ona również sposobu rozliczenia skutków, dokonanego przez podmiot tworzący sp zoz, umorzenia zobowiązań w związku z przekształceniem sp zoz w spółkę kapitałową. Naszym zdaniem, umorzenie tych zobowiązań powinno zostać rozliczone w korespondencji z funduszem założycielskim sp zoz - analogicznie jak przejmowane przez podmiot tworzący zobowiązania sp zoz w związku z przekształceniem.

www.SerwisBudzetowy.pl - Służba zdrowia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
9
11
13
14
15
17
19
21
22
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60