zegar
Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 r., godz. 14:05
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 63.116
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 5 (389) z dnia 1.03.2015

Rachunki bankowe SP ZOZ po 1 stycznia 2015 r.

Prowadzimy działalność leczniczą w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SP ZOZ). Podmiotem tworzącym nasz szpital jest jednostka samorządu terytorialnego (powiat). Czy zobowiązani jesteśmy przenieść swoje rachunki bankowe do Banku Gospodarstwa Krajowego?

Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, dla którego podmiotem tworzącym jest jednostka samorządu terytorialnego, nie ma obowiązku prowadzenia rachunków bankowych w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Ustawa z dnia 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 1626) – która, co do zasady, weszła w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. – wprowadziła mechanizm wykorzystania aktywów finansowych niektórych jednostek sektora finansów publicznych w zarządzaniu płynnością budżetu państwa oraz budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Do tych niektórych jednostek sektora finansów publicznych należą w szczególności samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, zarówno te, dla których podmiotem tworzącym jest minister, centralny organ administracji rządowej, wojewoda lub uczelnia medyczna, jak również jednostka samorządu terytorialnego. Niemniej jednak mechanizmy wprowadzone dla tych jednostek różnią się.

Jak wynika bowiem z nowego brzmienia art. 48 ust. 2 ustawy o finansach publicznych, m.in. samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest minister, centralny organ administracji rządowej, wojewoda lub uczelnia medyczna (tzw. państwowe SP ZOZ), dokonują (a zatem jest to obowiązek) lokat wolnych środków, z wyjątkiem środków pochodzących z dotacji z budżetu, w formie depozytu u Ministra Finansów. W związku z tym na te SP ZOZ nałożony został – na mocy przepisów art. 196 ust. 5 ustawy o finansach publicznych – obowiązek prowadzenia rachunków bankowych w jednym banku – Banku Gospodarstwa Krajowego. Działania te mają przyczynić się do zmniejszenia potrzeb pożyczkowych Skarbu Państwa, a przez to obniżenia poziomu długu publicznego i minimalizowania kosztów jego obsługi. Zmniejszenie potrzeb pożyczkowych nastąpi w wyniku wykorzystania aktywów finansowych jednostek sektora finansów publicznych w zarządzaniu płynnością budżetu państwa.

www.czasopismaksięgowych.pl
Więcej na temat rachunkowości SP ZOZ
można przeczytać w serwisie
www.serwisbudzetowy.pl
w zakładce Służba zdrowia

Natomiast w odniesieniu do samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest jednostka samorządu terytorialnego (tzw. samorządowe SP ZOZ), wprowadzono w art. 48 ust. 1a ustawy o finansach publicznych możliwość lokowania wolnych środków w formie depozytu u jednostki samorządu terytorialnego. Samorządowe SP ZOZ nie mają natomiast obowiązku prowadzenia rachunków bankowych w jednym banku, tj. w Banku Gospodarstwa Krajowego. Jak wskazano wyżej obowiązek ten ciąży na państwowych SP ZOZ.

www.SerwisBudzetowy.pl - Służba zdrowia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
9
11
13
14
15
17
19
21
22
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60