zegar
Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 r., godz. 14:53
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 67.433
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 25 (1379) z dnia 27.03.2017

Opodatkowanie dofinansowania pracownikom biletów do teatru

W marcu 2017 r. pracodawca dofinansował pracownikom bilety do teatru. Czy otrzymane przez pracowników dofinansowanie będzie dla nich przychodem ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Opodatkowanie dofinansowania pracownikom biletów do teatru
rys. Opodatkowanie dofinansowania pracownikom biletów do teatru

Niewątpliwie dopłata do biletów do teatru będzie dla pracowników przychodem ze stosunku pracy. Jednak to, czy będzie on podlegał opodatkowaniu, zależy od źródła, z jakiego otrzymane przez pracowników dofinansowanie pochodzi.

W przypadku gdy środki na dofinansowanie do biletów pracowniczych pochodziły z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to będzie miał wówczas zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof. Zgodnie z tym przepisem wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Zwolnienie to nie obejmuje bonów, talonów i innych znaków, uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi. Z tym że pracodawca chcąc dofinansować pracownikom bilety na wyjście do teatru ze środków ZFŚS powinien wysokość dopłaty z Funduszu uzależnić od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

Stąd, gdy kwota otrzymanego przez pracownika dofinansowania wraz z innymi uzyskanymi przez niego od początku 2017 r. świadczeniami korzystającymi z tego zwolnienia od podatku nie przekroczy kwoty 380 zł, to omawiane dofinansowanie będzie stanowić przychód ze stosunku pracy wolny od podatku dochodowego. Gdyby jednak ten ustawowy limit został przekroczony, to nadwyżkę ponad tę kwotę należy opodatkować.


Ujednolicone przepisy ustaw o podatkach dochodowych dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.


Jeżeli natomiast otrzymane przez pracownika dofinansowanie biletów do teatru miało swoje źródło pochodzenia w środkach obrotowych pracodawcy, wtedy u pracownika powstanie pracowniczy przychód podlegający opodatkowaniu. Wówczas wartość tego świadczenia pracodawca zsumuje z pozostałymi przychodami pracownika ze stosunku pracy uzyskanymi w danym miesiącu. Od ich sumy obliczy i pobierze zaliczkę na podatek dochodowy.

www.SerwisBudzetowy.pl - Podatki dochodowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60