zegar
Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 r., godz. 10:53
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 51.494
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 18 (450) z dnia 20.09.2017

Nienależne potrącenie pracownikowi kosztów uzyskania przychodów

W poprzednim miesiącu przy obliczaniu zaliczki na podatek od zasiłku macierzyńskiego potrącono koszty uzyskania przychodów, mimo iż pracownica nie otrzymała żadnych przychodów ze stosunku pracy. Czy w bieżącym miesiącu przysługujący pracownicy zasiłek macierzyński należy zwiększyć o nienależnie potrącone koszty?

Nie należy zwiększać przychodu pracownicy o nienależnie potrącone koszty uzyskania przychodów.

Zasiłek macierzyński stanowi zasiłek z ubezpieczenia społecznego. Niezależnie od tego czy jest on wypłacany przez zakład pracy czy przez ZUS, stanowi przychód z innych źródeł. Tak wynika z art. 20 ust. 1 i 2 updof. Pomimo że zasiłek macierzyński nie stanowi przychodu ze stosunku pracy - jeżeli wypłaty takiego zasiłku dokonuje zakład pracy, to wówczas jako płatnik jest obowiązany obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, którym go wypłaca. Tak wynika z art. 31 updof.

Sposób obliczenia przez pracodawcę miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od świadczeń na rzecz pracownika określa art. 32 updof. Z przepisu tego wynika, że obliczając zaliczkę na podatek, pracodawca uwzględnia m.in. koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 albo 3 lub w ust. 9 pkt 1-3 updof. Przy czym powołane przepisy stosuje się do przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych. Nie odnoszą się one do przychodów z innych źródeł, jakimi są zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego.

Zatem koszty uzyskania przychodów uwzględnia się wtedy, gdy w danym miesiącu pracownik uzyska przychód ze stosunku pracy, np. wynagrodzenie za pracę, czy wynagrodzenie za czas choroby. Nie stosuje się ich natomiast, gdy w danym miesiącu wypłacany jest tylko zasiłek macierzyński.

Jeżeli więc w danym miesiącu pracodawca wypłacił pracownicy wyłącznie zasiłek macierzyński, to przy obliczaniu zaliczki na podatek od tego zasiłku nie powinien uwzględniać kosztów uzyskania przychodów. W sytuacji przedstawionej w pytaniu płatnik zastosował jednak koszty u pracownicy, której wypłacił w danym miesiącu wyłącznie zasiłek macierzyński. W takim przypadku po zauważeniu tej nieprawidłowości nie powinien zwiększać zasiłku macierzyńskiego przysługującego tej osobie w bieżącym miesiącu o nienależnie potrącone koszty. Koszty te jako faktycznie zastosowane w trakcie roku powinien jednak wykazać w PIT-11. Natomiast pracownica nie powinna nienależnie potrąconych kosztów wykazywać w zeznaniu podatkowym za 2017 r.

www.SerwisBudzetowy.pl - Podatki dochodowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
11
13
14
15
17
19
21
22
24
26
27
28
29
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.