zegar
Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 r., godz. 08:52
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 67.433
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 91 (1445) z dnia 13.11.2017

Zaliczka pracownicza po przekroczeniu progu podatkowego

Dochody pracownika w październiku br. przekroczyły pierwszy próg skali podatkowej, a pracownik złożył oświadczenie, że za 2017 r. będzie rozliczał się ze współmałżonkiem. Czy w tej sytuacji pracodawca powinien w dalszym ciągu pobierać zaliczkę według 18% stawki? Czy może stosować 1/12 kwoty zmniejszającej podatek? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1125469)

Zaliczka pracownicza po przekroczeniu progu podatkowego
rys. Zaliczka pracownicza po przekroczeniu progu podatkowego

Przy obliczaniu pracowniczej zaliczki na podatek 18% stawkę podatku dochodowego pracodawca stosuje za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany u niego od początku roku przekroczy kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej (w 2017 r. - 85.528 zł). Z kolei stawkę 32% stosuje za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczy tę kwotę.

Natomiast gdy pracownik złoży pracodawcy oświadczenie, że:

  • za dany rok zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem bądź na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci,
     
  • za rok podatkowy przewidywane, określone w oświadczeniu dochody pracownika przekroczą górną granicę pierwszego przedziału skali,
     
  • odpowiednio małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej lub dochody małżonka mieszczą się w niższym przedziale skali,

to pracodawca oblicza zaliczki za wszystkie miesiące roku podatkowego stosując 18% stawkę podatku.

Tak wynika z art. 32 ust. 1a pkt 2 ustawy o pdof (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.).

Płatnik obowiązany jest pobierać zaliczki według niższej stawki podatkowej począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone oświadczenie.

Wobec tego w omawianej sytuacji, gdy pracownik oświadczenie o zamiarze rozliczenia z podatku dochodowego wspólnie z małżonkiem złożył w październiku, to w listopadzie i grudniu pracodawca od wypłacanego mu (stawianego do dyspozycji) wynagrodzenia nadal będzie pobierał zaliczkę według 18% stawki.

Sama pracownicza zaliczka na podatek, o ile płatnik dysponuje złożonym przez pracownika oświadczeniem PIT-2, podlega obniżeniu o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, o której mowa w art. 27 ust. 1b pkt 1 ustawy o pdof. Nie stosuje jej jednak w przypadku podatników, których dochody przekroczą kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej (85.528 zł).

Gdy dochód pracownika uzyskany w zakładzie pracy przekroczył od początku roku 85.528 zł, lecz zamierza on za dany rok podatkowy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, w kwestii stosowania kwoty zmniejszającej podatek wypowiedziało się Ministerstwo Finansów w odpowiedzi z dnia 8 czerwca 2017 r. na zapytanie naszego Wydawnictwa. Wskazało w nim, że w przypadku podatnika, który złożył płatnikowi oświadczenie PIT-2 oraz oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 1a pkt 2 ustawy o pdof o wyborze sposobu opodatkowania łącznie z małżonkiem bądź w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, płatnik powinien pomniejszać zaliczki na podatek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, nawet w sytuacji, gdy dochód podatnika przekroczył 85.528 zł.

www.SerwisBudzetowy.pl - Podatki dochodowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60