zegar
Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 r., godz. 12:17
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 51.319
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (959) z dnia 20.08.2017

Połączenie dwóch samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej

Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej (SP ZOZ). Na mocy uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego (powiatu), do naszego SP ZOZ (przejmujący) został przyłączony inny SP ZOZ (przejmowany). Podmiotem tworzącym obu SP ZOZ jest ta sama jednostka samorządu terytorialnego. Czy do rozliczenia skutków tego połączenia możemy zastosować metodę łączenia udziałów wskazaną w rozdziale 4a ustawy o rachunkowości, a także wskazanie zasad zamykania, otwierania ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych w obu tych SP ZOZ?

Połączenie SP ZOZ i rozliczenie skutków tego połączenia powinno nastąpić w trybie przepisów ustawy o działalności leczniczej, z dalszym ich uszczegółowieniem w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu oraz w akcie o połączeniu SP ZOZ.

W sytuacji takiego połączenia SP ZOZ przez przeniesienie całego mienia jednego SP ZOZ (przejmowanego) na inny SP ZOZ (przejmujący), obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych, a w konsekwencji sporządzenia sprawozdania finansowego, ciążyć będzie na SP ZOZ przejmowanym.

Zasady i tryb połączeń samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SP ZOZ) regulują przepisy oddziału 2 "Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej" ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1638 ze zm.). Z art. 66 tej ustawy wynika, iż połączenie SP ZOZ może zostać dokonane przez:

1) przeniesienie całego mienia co najmniej jednego SP ZOZ (przejmowanego) na inny SP ZOZ (przejmujący),

2) utworzenie nowego SP ZOZ powstałego co najmniej z dwóch łączących się SP ZOZ.

Podmioty tworzące SP ZOZ mogą dokonać połączenia tych zakładów:

1) w drodze rozporządzenia, zarządzenia albo uchwały - w przypadku zakładów mających ten sam podmiot tworzący,

2) w drodze porozumienia - w przypadku zakładów mających różne podmioty tworzące.

Akt o połączeniu powinien zawierać w szczególności postanowienia m.in. o przejęciu mienia podmiotu przejmowanego oraz zasadach odpowiedzialności za zobowiązania podmiotów łączących się.

Połączenie SP ZOZ następuje bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego podmiotu przejmowanego albo łączących się podmiotów.

Jednocześnie przepisy art. 67 ww. ustawy wskazują na konieczność złożenia przez kierownika podmiotu przejmującego - w terminie określonym w akcie o połączeniu - wniosku o wykreślenie zakładu przejmowanego z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Z dniem wykreślenia podmiotu przejmowanego z KRS podmiot przejmujący wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem był podmiot przejmowany, bez względu na charakter prawny tych stosunków.

Z pytania wynika, iż w omawianym przypadku połączenie SP ZOZ nastąpiło w trybie art. 66 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej, tj. przez przeniesienie całego mienia jednego SP ZOZ (przejmowany) na inny SP ZOZ (przejmujący).

W kwestii dotyczącej możliwości zastosowania do rozliczenia połączenia SP ZOZ metody łączenia udziałów należy podkreślić, iż przepisy ustawy o rachunkowości regulują zasady rozliczania i ujęcia w księgach rachunkowych skutków połączeń spółek. Nie zawierają one zapisów odnoszących się do połączeń jednostek działających w innych formach prawnych, w tym SP ZOZ. W tej sytuacji, w naszej ocenie, nie znajduje uzasadnienia zastosowanie do rozliczenia połączenia SP ZOZ metodą łączenia udziałów, o której mowa w art. 44c ustawy o rachunkowości.

Naszym zdaniem, połączenie SP ZOZ powinno nastąpić w trybie przepisów ustawy o działalności leczniczej, z dalszym ich uszczegółowieniem w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu oraz w akcie o połączeniu SP ZOZ. Dodatkowego uregulowania wymagają m.in. kwestie związane z przejęciem składników mienia przejmowanego SP ZOZ, tj. czy następuje ono np. na podstawie sprawozdania finansowego tego zakładu, czy też na podstawie sprawozdań finansowych obu SP ZOZ.

W sytuacji połączenia SP ZOZ w trybie art. 66 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej, tj. przez przeniesienie całego mienia jednego SP ZOZ (przejmowanego) na inny SP ZOZ (przejmujący), obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych, a w konsekwencji sporządzenia sprawozdania finansowego ciążyć będzie na SP ZOZ przejmowanym. Wynika to z art. 12 ust. 2 pkt 4 w powiązaniu z art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Obowiązek ten nie wystąpi natomiast w przypadku SP ZOZ przejmującego, chyba że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego postanowi inaczej w uchwale podjętej na tę okoliczność.

www.SerwisBudzetowy.pl - Sprawozdawczość budżetowa i finansowa:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
9
11
13
14
17
19
20
21
24
26
27
28
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.