zegar
Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 r., godz. 11:56
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 53.054
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A
12.03.2018

Redakcja Zeszytów Metodycznych Rachunkowości

Wypłata nagrody dla dyrektora jednostki budżetowej z oszczędności funduszu płac

Czy dyrektorowi jednostki budżetowej podległej pod urząd miasta można wypłacić oszczędności z funduszu płac jednostki, skoro jest zarządzenie o wynagrodzeniu dla takich osób ze szczegółowymi jego składnikami i stawkami?

Z prawnego punktu widzenia wspomniany w pytaniu dyrektor jednostki budżetowej podległej pod urząd miasta posiada zapewne status kierownika gminnej jednostki organizacyjnej w rozumieniu ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1875 ze zm.). W art. 30 ust. 2 pkt 5 tej ustawy wskazano, że do zadań wójta należy w szczególności zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych. Ponadto z przepisów art. 33 ust. 5 ww. ustawy wynika, że kierownik urzędu (m.in. wójt) wykonuje uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych. Tym samym kwestie związane z aspektem pracowniczym kierowników gminnych jednostek organizacyjnych należą zasadniczo do zadań wójta.

Zagadnieniem ściśle powiązanym ze statusem organizacyjnym kierownika (dyrektora) jednostki budżetowej w gminie jest natomiast ukształtowanie jego wynagrodzenia. Ta zaś materia wymaga odniesienia się do ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 902 ze zm.). Kluczowe znaczenie może mieć tu art. 39 ust. 3 tej ustawy, gdzie postanowiono, że wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta lub marszałek określi, w drodze zarządzenia, maksymalne miesięczne wynagrodzenie kierowników i zastępców kierowników jednostek budżetowych oraz samorządowych zakładów budżetowych. Wydaje się zatem, że ten właśnie dokument jest punktem wyjścia w ocenie prawnej dopuszczalności wypłaty oszczędności z funduszu płac dla dyrektora jednostki budżetowej. Każda jednostka samorządowa zasadniczo musi posiadać takie zarządzenie. Co ważne, w jego treści może być ukształtowane wynagrodzenie kierownika jednostki budżetowej - nie tylko poprzez ujęcie składników stałych, tj. wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego, specjalnego, czy za wieloletnią pracę, ale również fakultatywnych jak np. nagroda. Z reguły w ww. zarządzeniach, przyznanie owej nagrody wiąże się ze szczególnymi osiągnięciami w pracy zawodowej, i - co istotne - zależy również od możliwości finansowych danej jednostki. Normą jest, że z inicjatywą przyznania takiej nagrody występuje wójt (w gminie), a jej wysokość jest odgórnie ograniczona pewną stawką kwotową. Z kolei, wypłata wszystkich tego typu świadczeń następuje ze środków własnych określonej gminnej jednostki organizacyjnej.

Możliwość przyznania pracownikowi samorządowemu nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej przewiduje przy tym art. 36 ust. 6 ustawy o pracownikach samorządowych. Warto jednak przypomnieć, że każda jednostka samorządowa musi przestrzegać m.in. art. 44 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2077 ze zm.), z którego wynika, że jednostki sektora finansów publicznych dokonują wydatków zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych rodzajów wydatków. Wydatki publiczne powinny być dokonywane:

1) w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad:

a) uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów,

b) optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów;

2) w sposób umożliwiający terminową realizację zadań;

3) w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Przestrzeganie ww. zasad ma bardzo istotne znaczenie, również z punktu widzenia odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Jak bowiem zaakcentowano w orzeczeniu Regionalnej Komisji Orzekającej z 16 grudnia 2014 r. (sygn. akt RIO.XII.53-41/2014) "(...) Wydatek ze środków publicznych musi być dokonany na podstawie konkretnego tytułu prawnego, tj. zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych rodzajów wydatków (art. 44 ust. 2 u.f.p.). Złamanie tej reguły i wydatkowanie środków z naruszeniem przepisów (w szczególności ustaw, umów międzynarodowych, aktów wykonawczych, umów cywilnoprawnych) dotyczących poszczególnych rodzajów wydatków, stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych (...)".

Dodatkowo nieprawidłowości w przyznawaniu świadczeń dla kierowników jednostek budżetowych, mogą być przedmiotem kontroli ze strony regionalnej izby obrachunkowej, która analizując stan faktyczny z pewnością zweryfikuje go o zapisy aktów prawa wewnętrznego, w tym o zarządzenia, o których mowa w art. 39 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych.

O ile obowiązują w jednostce samorządowej (gminie) regulacje wewnętrzne przewidujące uprawnienia do przyznawania świadczeń fakultatywnych (np. nagród) do wynagrodzeń kierowników (dyrektorów) jednostek budżetowych, o tyle uzasadnione będzie wypłacanie ich tym osobom - lecz w granicach kwotowo tam oznaczonych, a nie w kwotach dowolnych. Przy czym warunkiem wypłaty jest istnienie takich wolnych środków w planie finansowym danej jednostki budżetowej.

www.SerwisBudzetowy.pl - Inne jednostki i zakłady budżetowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

czerwiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
13
14
16
17
19
22
23
24
26
27
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.