zegar
Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 r., godz. 12:00
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 64.080
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 89 (1443) z dnia 6.11.2017

Okoliczności, w jakich próbki produktów należy włączyć do protokołu

Jesteśmy w trakcie wyboru wykonawcy na realizację zamówienia publicznego (dostawy produktów), w ramach przetargu nieograniczonego. Do ofert wykonawcy dołączali próbki produktów. Czy po zakończeniu procedury próbki te powinniśmy zwrócić, czy też włączyć je do protokołu i przechować przez 4 lata?

Rzeczywiście zamawiający przechowuje protokół z prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wraz z załącznikami przez okres 4 lat od dnia zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia, w sposób gwarantujący jego nienaruszalność. Jeżeli czas trwania umowy przekracza 4 lata, zamawiający przechowuje umowę przez cały czas jej trwania.

W celu potwierdzenia, że oferowane roboty budowlane, dostawy lub usługi odpowiadają wymaganiom określonym przez zamawiającego, zamawiający może żądać w szczególności próbek, opisów, fotografii, planów, projektów, rysunków, modeli, wzorów, programów komputerowych oraz innych podobnych materiałów, których autentyczność musi zostać poświadczona przez wykonawcę na żądanie zamawiającego. Tak stanowi § 13 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia (Dz. U. z 2016 r. poz. 1126). Zamawiający zwraca je tylko tym wykonawcom, których oferty nie zostały wybrane, jeżeli złożą wniosek o ich zwrot. Wskazuje tak art. 97 ust. 2 Prawa zamówień publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1579). Przyjmuje się, że przepisy rozporządzenia przesądzają o kwalifikacji próbki jako dokumentu. Art. 96 ust. 2 Pzp wymaga, by oferty, opinie biegłych, oświadczenia, informacja z zebrania, zawiadomienia, wnioski, inne dokumenty i informacje składane przez zamawiającego i wykonawców (w tym również próbki oferowanych produktów) oraz umowa w sprawie zamówienia publicznego stanowiły załączniki do protokołu. Oznacza to, iż zamawiający nie może uchybić obowiązkowi zabezpieczenia oraz przechowania protokołu oraz jego załączników przez okres co najmniej 4 lat od dnia zakończenia postępowania w żadnej sytuacji, z wyjątkiem obowiązku zwrotu próbek wykonawcom, których oferty nie zostały wybrane, jeżeli złożą wniosek o ich zwrot. Czynnością niezgodną z ustawą będzie natomiast zwrócenie takich materiałów wykonawcy, którego oferta została uznana za najkorzystniejszą i z którym podpisano umowę w przedmiocie wykonania zamówienia. W takim przypadku bezwzględnym obowiązkiem zamawiającego jest zatrzymanie dokumentów w celach dowodowych.

www.SerwisBudzetowy.pl - Zamówienia publiczne:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60