zegar
Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 r., godz. 14:05
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 63.116
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A
4.01.2018

Od 1 stycznia 2018 r. wpłata składek ZUS na jeden rachunek

Od 1 stycznia 2018 r. wszelkie należności z tytułu składek, również dotyczące okresu sprzed 1 stycznia br., płatnicy powinni wpłacać do ZUS tylko jedną wpłatą na indywidualny rachunek składkowy, wygenerowany dla nich przez ZUS. Na ten rachunek należy wpłacać nie tylko składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, ale też składki na fundusze pozaubezpieczeniowe, tj. Fundusz Pracy, FGŚP oraz FEP. Jeśli płatnik jest np. przedsiębiorcą opłacającym składki za siebie - z tytułu prowadzonej firmy oraz za zatrudnionych pracowników, należności składkowe powinien uiszczać do ZUS także jednym przelewem.

Również zobowiązania, które płatnik spłaca w układzie ratalnym lub z odroczonym terminem płatności składek, powinien wpłacać na swój numer rachunku składkowego. Jedną wpłatą opłaci zarówno składkę bieżącą, jak i ratę. ZUS rozliczy taką wpłatę chronologicznie, według terminu płatności składki oraz raty.

Tylko w określonych przypadkach płatnik powinien opłacać składki na dwa rachunki. Tak jest przykładowo w sytuacji, gdy oprócz składek rozliczanych za siebie przedsiębiorca rozlicza też składki za nianię zatrudnioną na podstawie umowy uaktywniającej. Wówczas powinien mieć nadane dwa rachunki do wpłaty składek. Również należności, które ZUS objął postępowaniem egzekucyjnym, płatnik powinien spłacać tak jak do tej pory na numer rachunku wskazany przez organ rentowy np. w tytułach wykonawczych i zajęciach rachunków bankowych.

Dokonując obecnie wpłaty składek należy korzystać ze standardowego dokumentu płatniczego (przelewu) - takiego, jakiego używa się np. do opłacania energii elektrycznej. Na przelewie płatnik nie wpisuje informacji, jakiego okresu ani ubezpieczenia/funduszu dotyczy wpłata. Nie podaje też typu wpłaty i miesiąca, za który opłaca składki. Informacje, jakie płatnik powinien wpisać na przelewie, to kwota składki, nadawca i odbiorca płatności oraz numer rachunku składkowego.

Redakcja Gazety Podatkowej

www.SerwisBudzetowy.pl - Aktualności:

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
9
11
13
14
15
17
19
21
22
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60