zegar
Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 r., godz. 14:05
zegar
Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 63.116
Biuro Obsługi Klienta tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy »
lupa
O podatkach w sektorze budżetowym, składkach ZUS i prawie pracy czytaj w innych działach serwisu (patrz linki główne powyżej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 87 (1441) z dnia 30.10.2017

Kwalifikowalność VAT i budowy przyłączy kanalizacyjnych

Projekt gminy dotyczy budowy sieci kanalizacji sanitarnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Czy VAT w ramach projektu jest zawsze niekwalifikowalny? Czy wydatki związane z budową przyłączy kanalizacyjnych w granicach nieruchomości przyłączanej (prywatne posesje) mogą być uznane za wydatki kwalifikowalne projektu?

Inwestycja, jaką jest budowa kanalizacji sanitarnej, będzie służyła czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT, co prowadzi do wniosku, że gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego wydatków poniesionych przy jej budowie. Tym samym przy tego typu inwestycjach VAT jest zawsze niekwalifikowalny, ponieważ beneficjent ma prawo go odliczyć.

W przypadku inwestycji związanej z budową kanalizacji sanitarnej do wydatków kwalifikowalnych zalicza się budowę przewodów kanalizacyjnych. To, czy koszt ten będzie mógł być sfinansowany w ramach projektu na terenie prywatnej posesji uzależnione jest od umiejscowienia studzienki kanalizacyjnej. I tak, jeśli nie ma studzienki w granicach nieruchomości przyłączonej, za kwalifikowalne mogą być uznane wydatki poniesione na budowę przewodów kanalizacyjnych zlokalizowanych poza granicami tej nieruchomości. Natomiast w granicach nieruchomości przyłączanej za kwalifikowalne mogą być uznane wydatki poniesione tylko na odcinki, które służą do przyłączenia więcej niż jednego podmiotu. W przypadku gdy w granicach nieruchomości przyłączonej do sieci zlokalizowana jest studzienka (lub przewidziano jej wybudowanie), za kwalifikowalne mogą być uznane wydatki poniesione na budowę przewodów zlokalizowanych zarówno poza granicami tej nieruchomości, jak również w jej granicach. Nie może to być jednak dalej, niż do pierwszej studzienki (wraz ze studzienką) od strony granicy tej nieruchomości.


Wydatki poniesione na budowę przewodów kanalizacyjnych mogą być uznane za kwalifikowalne, jeśli ich własność należy do beneficjenta.


W uproszczeniu wygląda to tak, że jeśli na prywatnej posesji nie ma studzienki kanalizacyjnej, to koszt przewodów kanalizacyjnych na tej posesji nie może być sfinansowany z pieniędzy unijnych. Inaczej rzecz ujmując, w ramach projektu niekwalifikowalne są koszty podłączenia do sieci kanalizacyjnej indywidualnych użytkowników (tzn. odcinek przewodu instalacji kanalizacyjnej od studzienki znajdującej się na prywatnej posesji do budynku lub w przypadku braku studzienki - odcinek przewodu od granicy nieruchomości gruntowej do budynku.

www.SerwisBudzetowy.pl - Środki unijne:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Czytaj także w zasobach płatnych

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
9
11
13
14
15
17
19
21
22
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60